download Pobierz darmowe materiały

Jaki jest koszt bankowania krwi pępowinowej?

Bankowanie krwi pępowinowej może wydawać się wysokim kosztem. Należy jednak pamiętać, że na zdrowiu dziecka i bliskich nie warto oszczędzać. Większość z placówek honoruje płatność abonamentową, a obecne programy socjalne mogą wspomóc finansowo młodych rodziców. Sprawdź, ile kosztuje przechowywanie krwi pępowinowej i na czym polega.

Przechowywanie krwi pępowinowej w banku komórek macierzystych staje się coraz bardziej popularne. Młodzi rodzice chcą zabezpieczać zdrowie swoich dzieci i bliskich. Z początku bankowanie krwi pępowinowej może wydawać się drogie, jednak większość placówek posiada ofertę abonamentową i w ogólnym rozrachunku nie jest to tak bardzo kosztowne.

Bankowanie krwi pępowinowej

Krew pępowinowa ma szerokie zastosowanie w leczeniu ponad 80 chorób i dlatego uznawana jest za zabezpieczenie zdrowotne dziecka i najbliższych. Zawiera ona komórki macierzyste, które mogą przekształcić się w inny dowolny rodzaj komórki, zastępując ją w przypadku uszkodzenia. Mogą przejmować funkcje komórek mięśni, nerwów, szpiku, czy ciałek krwi. Dzięki temu można je wykorzystywać w leczeniu takich chorób jak: dziecięce porażenie mózgowe, nowotwory krwi i szpiku kostnego, białaczka, niedokrwistość, rak nerek i kości. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej wykorzystywano już w wielu przeszczepach i przeprowadzono sporą liczbę udanych terapii.

Pozyskiwanie krwi pępowinowej jest całkowicie bezpieczne i absolutnie bezinwazyjne dla nowonarodzonego dziecka oraz mamy. Cała procedura odbywa się tuż po porodzie i przecięciu pępowiny. Wraz z krwią może być pobrany również sznur pępowinowy. Całość materiału zostaje zabezpieczona w zestawie pobraniowym oraz przetransportowana do laboratorium. Tam, po dokładnym badaniu oraz preparatyce, materiał jest kwalifikowany do bankowania. Umieszczony następnie w specjalnych kasetach mrożeniowych, przechowywany jest w oparach ciekłego azotu o temperaturze -196 stopni bezterminowo. Najstarszy użyty materiał w terapii miał ponad 20 lat!

Narodziny dziecka to jedyny moment, kiedy można zabezpieczyć krew pępowinową. Komórki macierzyste pochodzące z tego źródła wykazują lepsze zdolności regeneracyjne niż komórki pozyskiwane ze szpiku czy krwi obwodowej. Ponadto jest to całkowicie nieinwazyjna i bezpieczna procedura dla noworodka.

Ile kosztuje przechowywanie krwi pępowinowej?

Koszty bankowania krwi pępowinowej różnią się w zależności od wybranego pakietu. Płatność za usługę bankowania podzielona jest na trzy części: 

  • opłatę przedporodową, 
  • opłatę poporodową,
  • oraz opłatę abonamentową. 

Z uwagi na to, że przed porodem rodzice mają szczególnie dużo wydatków, jednorazowa opłata przedporodowa wynosi jedynie 250 zł. Pokrywa ona koszty zestawu pobraniowego, jego transport oraz wstępną preparatykę. Następnie po około 8 tygodniach od porodu rodzice wnoszą opłatę poporodową przez okres kolejnych 10 miesięcy w wysokości 250 zł miesięcznie. W okolicy pierwszych urodzin dziecka rodzice rozpoczynają opłacać abonament miesięczny w wysokości 50 zł.

Dzięki programom socjalnym (np. 500+) można finansować bankowanie krwi pępowinowej nie nadwyrężając domowego budżetu. Ponadto koszty pobrania i abonamentu, rozłożone na wygodne raty, nie są dużym wydatkiem, jeśli chodzi o zabezpieczenie zdrowia najbliższych. Tym bardziej, że komórki macierzyste są wykorzystywane w terapiach chorób nowotworowych i krwi, dziecięcego porażenia mózgowego i autyzmu, rekonstrukcji stawów i kości. 

Przed pobraniem rodzice wypełniają kwestionariusz medyczny, który pozwoli ocenić, z jakiego wariantu bankowania komórek macierzystych mogą skorzystać.

Banki publiczne a przechowywanie krwi pępowinowej za darmo

W Polsce, prócz prywatnych placówek, istnieją publiczne ośrodki bankowania krwi pępowinowej. Korzystając z usług publicznych, pacjenci nie ponoszą żadnych kosztów związanych z pobieraniem i przechowywaniem krwi pępowinowej. Niestety, jeśli zdecydujemy się na ośrodek publiczny, należy liczyć się z koniecznością zrzeczenia się praw do materiału genetycznego. To oznacza, że krew pępowinowa może być wykorzystywana do ratowania zdrowia i życia osób, które nie są spokrewnione – zaraz po pobraniu krwi pępowinowej określa się jej typ antygenowy, który jest konieczny do późniejszego przeprowadzenia przeszczepu. Wszystkie dane przechowywane są w rejestrze dawców, podobnie jak dawców szpiku. Warto pamiętać, że jeżeli zrzekamy się materiału na rzecz banku publicznego, nie mamy pewności, że gdy ktoś z bliskich zachoruje, materia będzie dostępny.

Inne artykuły

Pobierz darmowe materiały

Wypełnij poniższy formularz, a my na podany adres e-mail wyślemy materiały informacyjne.