Publiczne banki komórek macierzystych to instytucje państwowe. Przechowując w nich krew pępowinową, nie ponosimy żadnych kosztów, ale też nie mamy gwarancji, że zamrożony materiał będzie do naszej dyspozycji w przyszłości. Bank publiczny oznacza ogólnodostępność, co wiąże się z możliwością korzystania z komórek macierzystych przez każdego chorego, który tego potrzebuje. Materiały wykorzystują również kliniki transplantologiczne i laboratoria, których zadaniem jest dobór krwi ze zgodnością antygenową. Materiał naszego dziecka jest tym samym przekazany do celów publicznych i może nie być dla niego dostępny, jeśli zachoruje.
Krew pępowinowa pochodząca z banku publicznego jest wydawana zawsze, gdy zgłosi się chory, który ma zgodność antygenów w układzie HLA i wymaga przeszczepu od dawcy niespokrewnionego. W takich sytuacjach jest ona natychmiast wydawana na potrzeby leczenia i staje się niedostępna dla osoby, od której pochodzi.
Brak odpowiednich dotacji dla publicznych banków komórek macierzystych sprawia, że nie są one w stanie przyjąć tyle krwi, ile jest faktycznie potrzebne. Dlatego w Polsce stale powstają banki rodzinne, które umożliwiają szybką terapię dla samego dawcy i osób mu najbliższych.
Lista placówek, które obecnie mają zezwolenie Ministra Zdrowia na prowadzenie działalności jakim jest bank publiczny, znajduje się na stronie Krajowego Centrum Bankowania Komórek i Tkanek – lista banków tkanek i komórek.