Medycyna regeneracyjna stale zyskuje na popularności. Jest ona dziedziną zajmującą się odnową uszkodzonych komórek, tkanek oraz narządów w wyniku wad wrodzonych, procesów starzenia się organizmu i po urazach. Dzięki komórkom macierzystym, zwłaszcza tym pochodzącym z krwi pępowinowej, tkankom, narządom oraz chorym komórkom organizmu przywraca się dobre funkcjonowanie. Medycyna regeneracyjna nie bez powodu nazywana jest medycyną XXI wieku. Komórki macierzyste mają ogromny potencjał, który może być wykorzystany także do innych celów, nie tylko do terapii. Oprócz zdolności do przekształcania się i możliwości regeneracji wytwarzają one także czynniki wzrostu, które przyspieszają cały proces odnowy. Jest szansa, że kiedyś posłużą do wyhodowania mięśnia sercowego bądź odbudowy utraconych kończyn.
Terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych jest tak wiele, że nie sposób wymienić ich wszystkich. Najwięcej zastosowań klinicznych jest w obrębie tkanek nerwowych, trzustki, rogówki oraz mięśnia sercowego.
Typowe przykłady możliwych zastosowań klinicznych z udziałem komórek macierzystych to:
Medycyna regeneracyjna rozwija się dynamicznie, dlatego za kilka lat możemy się spodziewać naprawdę dużych osiągnięć w tej dziedzinie.