Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają znacznie większe zdolności regeneracyjne niż komórki pochodzące ze szpiku.

Światowy Dzień Krwi Pępowinowej 2018

2018-11-15powrót

ŚWIATOWY DZIEŃ KRWI PĘPOWINOWEJ - 15 LISTOPADA 2018!

08.10.1988 r. we Francji dr Eliane Gluckman wykonała pierwszy na świecie przeszczep krwi pępowinowej. To wydarzenie zapoczątkowało rewolucję w świecie medycznym. Do tej pory na świecie było ponad 45 000 przeszczepów krwi pępowinowej.

Akcja edukacyjna prowadzona była na całym świecie: https://www.worldcordbloodday.org/.

Obecnie krew pępowinowa jest stosowana w leczeniu ponad 80 różnych chorób zagrażających życiu, takich jak białaczka, chłoniak i anemia sierpowata. Udowodniono również, że nowe obszary medycyny regeneracyjnej mogą potencjalnie leczyć urazy rdzenia kręgowego, porażenie mózgowe, autyzm, cukrzycę typu 1 i wiele innych. Badania nad komórkami nadal trwają i są prowadzone przez niezależne grupy na całym świecie. Niestety pomimo tych sukcesów i zapotrzebowania na komórki macierzyste krwi pępowinowej, w większości narodzin na całym świecie krew pępowinowa jest wyrzucana jako odpady medyczne. W Polsce tylko 2% par w skali roku decyduje się na zabezpieczenie bezcennej krwi pępowinowej dzieci.

Polski Bank Komórek MAcierzystych z tej okazji zorganizował dzień bezpłatnych konsultacji na terenie całej Polski:

Tego dnia również odbyła się miedzynarodowa konferencja w której mógł uczestniczyćkażdy poprzez Webinaria.


Krew pępowinowa

Krew pępowinowa jest z sukcesami wykorzystywana do transplantacji już od 1988 roku, kiedy w paryskiej klinice prof. E Gluckman przeszczepiła komórki macierzyste z krwi pępowinowej siostry chłopcu choremu na wrodzoną niedokrwistość Fanconiego.

Pierwszy udany polski przeszczep krwi pępowinowej miał miejsce w 1994 roku. Do końca 2011 roku pobrano i zmagazynowano na świecie co najmniej 1,000,000 porcji krwi pępowinowej i wykonano ponad 25,000 zabiegów jej przeszczepienia.

W ostatnich latach medycyna poczyniła znaczne postępy w zakresie badań nad możliwościami wykorzystania komórek macierzystych. Obecnie komórki macierzyste mają zastosowanie nie tylko w przeszczepach autologicznych i allogenicznych, ale także w bardzo obiecującej dziedzinie, jaką jest medycyna regeneracyjna.