Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają znacznie większe zdolności regeneracyjne niż komórki pochodzące ze szpiku.

Program wykorzystania własnej krwi pępowinowej w mózgowym porażeniu dziecięcym

2019-10-08powrót

Krew pępowinowa w mózgowym porażeniu dziecięcym? Unikatowy program dostępny w Polsce dla rodziców z całej Europy!

 

W październiku 2019 r. w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie uruchomiono program Krew Pępowinowa dla Rozwoju Mózgu- jest to pierwszy w Europie i drugi na świecie program wykorzystania własnej krwi pępowinowej w mózgowym porażeniu dziecięcym. Celem Programu jest uzyskanie poprawy zdrowia dzieci które mają zdeponowaną własną krew pępowinową w rodzinnych bankach komórek macierzystych  i cierpią na mózgowe porażenie dziecięce.

Polska ważnym punktem na mapie Europy

Wzorcowym programem dla Programu Podań Krwi Pępowinowej dla Rozwoju Mózgu był  pionierski program  prowadzony w Szpitalu Uniwersyteckim Duke, w Północnej Karolinie. W programie tym podjęto się sprawdzenia, czy właściwości  komórek macierzystych pozyskanych z krwi pępowinowej podczas porodu, przyniosą korzyść kliniczną dzieciom zmagającymi się z mózgowym porażeniem dziecięcym (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5702515/) oraz spektrum autyzmu (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5442708/). Badania te są prowadzone pod przewodnictwem światowej sławy lekarza, profesor pediatrii Joanne Kurtzberg, która od wielu lat bada potencjał komórek macierzystych z krwi pępowinowej w różnych dziedzinach medycyny.

Program prowadzony w Polsce jest drugim tego typu na świecie i jedynym w Europie. Nadzór nad nim w Polsce sprawuje doświadczony Zespół Medyczny:

Dr hab. n. med. Magdalena Chrościńska Krawczyk, neurolog dziecięcy współpracująca na co dzień z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Lublinie oraz ŻagielMed w Lublinie. Jest pionierką wykorzystania komórek macierzystych sznura pępowiny dla dawcy niespokrewnionego. W 2017 roku została uhonorowana tytułem „Lekarza Roku” magazynu „Polska. Times”. Autorka wielu publikacji z zakresu neurologii dziecięcej, członkini Polskiego Towarzystwa Neurologii Dziecięcej, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego European Academy of Childhood Disability.

Dr n. med. Dariusz Boruczkowski, transplantolog, specjalista chorób dzieci z niemal  30 letnim  doświadczenie w leczeniu dzieci komórkami macierzystymi. Swoje umiejętności zdobywał na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, następnie swoją medyczna karierę związał z Grupą FamiCord. Doktor Boruczkowski czuwa nad jakością procedur medycznych oraz szkoleniami dla nowych ośrodków wykorzystujących komórki macierzyste w Polsce i w Europie.

Program działa za zgodą Komisji Bioetycznej, która jest niezależną instytucją, której zadaniem jest opiniowanie i kontrola projektów badań klinicznych. Komisja powoływana jest przez okręgową izbę lekarską, a jej zgoda jest potrzebna do rozpoczęcie badań  klinicznego lub medycznych eksperymentów leczniczych.

Kto może skorzystać z programu:

Warunkiem jest posiadanie własnej krwi pępowinowej zabezpieczonej w banku komórek macierzystych oraz kwalifikacja do badania. Rodzice, którzy chcieliby umówić konsultację lekarską dziecka mogą skontaktować się  drogą mailową: braindevelopment@pbkm.pllub telefonicznie pod numerem: +48 22 436 40 50.


Krew pępowinowa

Krew pępowinowa jest z sukcesami wykorzystywana do transplantacji już od 1988 roku, kiedy w paryskiej klinice prof. E Gluckman przeszczepiła komórki macierzyste z krwi pępowinowej siostry chłopcu choremu na wrodzoną niedokrwistość Fanconiego.

Pierwszy udany polski przeszczep krwi pępowinowej miał miejsce w 1994 roku. Do końca 2011 roku pobrano i zmagazynowano na świecie co najmniej 1,000,000 porcji krwi pępowinowej i wykonano ponad 25,000 zabiegów jej przeszczepienia.

W ostatnich latach medycyna poczyniła znaczne postępy w zakresie badań nad możliwościami wykorzystania komórek macierzystych. Obecnie komórki macierzyste mają zastosowanie nie tylko w przeszczepach autologicznych i allogenicznych, ale także w bardzo obiecującej dziedzinie, jaką jest medycyna regeneracyjna.