Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają znacznie większe zdolności regeneracyjne niż komórki pochodzące ze szpiku.

Nagroda Nobla za badania nad komórkami macierzystymi

2012-10-20powrót

W październiku w Sztokholmie przyznano ogłoszono zdobywców tegorocznych Nagród Noobla z dziedziny medycyny. Za odkrycia dotyczace komórek macierzystych nagrodzono dwóch naukowców:  S.Yamanaka i J.B. Gurdon. Każdy z nich prowadził badania nad tzw.IPSami, czyli indukowanymi pluripotentnymi komórkami macierzystymi.Odkrycia te mogą w przyszłości pomóc odtwarzać uszkodzone tkanki.

 

Żródło: http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/medicine/laureates/2012/press.html


Krew pępowinowa

Krew pępowinowa jest z sukcesami wykorzystywana do transplantacji już od 1988 roku, kiedy w paryskiej klinice prof. E Gluckman przeszczepiła komórki macierzyste z krwi pępowinowej siostry chłopcu choremu na wrodzoną niedokrwistość Fanconiego.

Pierwszy udany polski przeszczep krwi pępowinowej miał miejsce w 1994 roku. Do końca 2011 roku pobrano i zmagazynowano na świecie co najmniej 1,000,000 porcji krwi pępowinowej i wykonano ponad 25,000 zabiegów jej przeszczepienia.

W ostatnich latach medycyna poczyniła znaczne postępy w zakresie badań nad możliwościami wykorzystania komórek macierzystych. Obecnie komórki macierzyste mają zastosowanie nie tylko w przeszczepach autologicznych i allogenicznych, ale także w bardzo obiecującej dziedzinie, jaką jest medycyna regeneracyjna.