Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają znacznie większe zdolności regeneracyjne niż komórki pochodzące ze szpiku.

Leki z komórek macierzystych

2012-02-20powrót

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użycia opatentowana terapię z użyciem komórek macierzystych z krwi pępowinowej, także Korea Południowa zezwoliła na sprzedaż leku zwierającego ludzkie komórki macierzyste. Służący regeneracji chrząstek stawowych Cartistem będzie wstrzykiwany w stawy podczas zabiegów operacyjnych

W USA produkt o nazwie Hemacord jest wskazany do stosowania podczas przeszczepień u pacjentów cierpiących na schorzenia upośledzające hematopoezę (tworzenie składników krwi). Jest to pierwszy w USA produkt tego typu wykorzystujący komórki macierzyste pozyskane wcześniej z krwi pępowinowej oraz łożyska.

Błyskawiczna kariera komórek macierzystych związana jest z ich niezwykłą właściwością wszystkich zdolności do przekształcania się w inne  komórki naszego organizmu i w związku z tym zdolnością do leczenia chorych organów. Zdaniem naukowców badania nad terapią komórkami macierzystymi już wkrótce doprowadzą do opracowania leków na wiele chorób, w tym na raka, cukrzycę typu 1, chorobę Parkinsona, celiakię czy niewydolność serca.

Dotychczas komórki macierzyste z krwi pępowinowej wykorzystywane były w przeszczepieniach oraz terapiach eksperymentalnych teraz nadszedł czas na zastosowania leków wytworzonych z użyciem komórek macierzystych.


Krew pępowinowa

Krew pępowinowa jest z sukcesami wykorzystywana do transplantacji już od 1988 roku, kiedy w paryskiej klinice prof. E Gluckman przeszczepiła komórki macierzyste z krwi pępowinowej siostry chłopcu choremu na wrodzoną niedokrwistość Fanconiego.

Pierwszy udany polski przeszczep krwi pępowinowej miał miejsce w 1994 roku. Do końca 2011 roku pobrano i zmagazynowano na świecie co najmniej 1,000,000 porcji krwi pępowinowej i wykonano ponad 25,000 zabiegów jej przeszczepienia.

W ostatnich latach medycyna poczyniła znaczne postępy w zakresie badań nad możliwościami wykorzystania komórek macierzystych. Obecnie komórki macierzyste mają zastosowanie nie tylko w przeszczepach autologicznych i allogenicznych, ale także w bardzo obiecującej dziedzinie, jaką jest medycyna regeneracyjna.