Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają znacznie większe zdolności regeneracyjne niż komórki pochodzące ze szpiku.

Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Regeneracyjnej – o komórkach macierzystych

2013-06-06powrót

Pierwsze spotkanie Polskiego Towarzystwa Medycyny Regeneracyjnej (Szczecin 31.05.2013-1.06.2013) zgromadziło grupę naukowców i specjalistów z całego świata. Przewodnim tematem kongresu były komórki macierzyste, ich właściwości oraz nowatorskie wykorzystanie w medycynie. Kongresowi patronował Polski Bank Komórek Macierzystych.

 

Medycyna regeneracyjna to nowa dziedzina medycyny, opierająca się na efektywnym wykorzystywaniu komórek macierzystych w regeneracji tkanek. Towarzystwo powstało w 2011 roku,  z myślą o rozwoju tej innowacyjnej dziedziny medycznej. Jego przewodniczącym i zarazem założycielem jest prof. dr hab. n. med. Mariusz Ratajczak, który wraz ze swoim zespołem odkrył komórki embrionalne w krwi pępowinowej i szpiku. Towarzystwo, wspierane przez Polski Bank Komórek Macierzystych dąży do rozwoju tej niezmiernie zaawansowanej dziedziny wiedzy. Według dr PBKMu Tomasza Barana, nie byłoby to możliwe bez współpracy i konsultacji ze specjalistami z krajuze świata.

 

Kongres zgromadził wybitnych specjalistów z Europy, Azji, Australii i obu Ameryk, którzy dzielili się własnymi doświadczeniami i badaniami w zakresie wykorzystania komórek macierzystych. Wśród prelegentów znalazł się  Hal E. Broxmeyerhematolog, który po raz pierwszy przeprowadził udany przeszczep krwi pępowinowej.

 

Na kongresie poruszano tematy związane z komórkami macierzystymi pochodzącymi ze szpiku oraz krwi pępowinowej jak również ich potencjału w medycynie regeneracyjnej. Omówiono również perspektywy i kierunki rozwoju tej nowej dziedziny medycznej. Ważnym punktem spotkania były tematy związane ze starzeniem się oraz wpływem komórek macierzystych na opóźnienie tego procesu. Nie zabrakło również szerokiego omówienia kwestii prawnych związanych z pobieraniembankowaniem krwi pępowinowej.

 

Według prezesa Towarzystwa Medycyny Regeneracyjnej, komórki macierzyste przyszłością medycyny i skutecznie stosowane będą w leczeniu chorób hematologicznych jak równieżprzypadku cukrzycy czy zawału mięśnia sercowego. Jak podkreśla prof. Mariusz Ratajczak komórki krwi pępowinowej mogą zrewolucjonizować oblicze medycyny i przyczynić się do efektywnego leczenia chorób, których kuracja była do tej pory ciężka do przeprowadzenia.


Krew pępowinowa

Krew pępowinowa jest z sukcesami wykorzystywana do transplantacji już od 1988 roku, kiedy w paryskiej klinice prof. E Gluckman przeszczepiła komórki macierzyste z krwi pępowinowej siostry chłopcu choremu na wrodzoną niedokrwistość Fanconiego.

Pierwszy udany polski przeszczep krwi pępowinowej miał miejsce w 1994 roku. Do końca 2011 roku pobrano i zmagazynowano na świecie co najmniej 1,000,000 porcji krwi pępowinowej i wykonano ponad 25,000 zabiegów jej przeszczepienia.

W ostatnich latach medycyna poczyniła znaczne postępy w zakresie badań nad możliwościami wykorzystania komórek macierzystych. Obecnie komórki macierzyste mają zastosowanie nie tylko w przeszczepach autologicznych i allogenicznych, ale także w bardzo obiecującej dziedzinie, jaką jest medycyna regeneracyjna.