Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają znacznie większe zdolności regeneracyjne niż komórki pochodzące ze szpiku.

komórki macierzyste w leczeniu katarakty

2016-03-15powrót

Wyniki badań przeprowadzonych u dzieci poniżej 2 lat z zaćmą w Chinach niezwykle obiecujące. Zazwyczaj dzieci z zaćmą leczy się poprzez inwazyjny zabieg  usunięcia zmętniałej soczewki. Ze względu na fakt, zmętniała soczewka uniemożliwia prawidłowy rozwój zdolności widzenia, zabieg chirurgiczny powinien zostać przeprowadzony jak najwcześniej, praktycznie bezpośrednio po rozpoznaniu choroby. Dzieci później potrzebują specjalnych soczewek, dzięki którym mogą skupić wzrok.

Chińscy naukowcy postanowili odwrócić metodę wykorzystując unikalną zdolność komórek macierzystych do regeneracji. Otóż, opracowali oni nową technikę chirurgiczną polegającą na usunięciu fragmentu zmętniałej soczewki. W to miejsce wszczepili komórki macierzyste, których celem było zregenerowanie uszkodzenia.  W ciągu 6 miesięcy soczewki zostały zregenerowane przywracając dzieciom wzrok, ostrość widzenia i nie wykazując istotnych powikłań.

Więcej na ten temat przeczytają Państwo tutaj http://www.nhs.uk/news/2016/03March/Pages/Childrens-eyes-damaged-by-cataracts-repaired-by-stem-cells.aspx


Krew pępowinowa

Krew pępowinowa jest z sukcesami wykorzystywana do transplantacji już od 1988 roku, kiedy w paryskiej klinice prof. E Gluckman przeszczepiła komórki macierzyste z krwi pępowinowej siostry chłopcu choremu na wrodzoną niedokrwistość Fanconiego.

Pierwszy udany polski przeszczep krwi pępowinowej miał miejsce w 1994 roku. Do końca 2011 roku pobrano i zmagazynowano na świecie co najmniej 1,000,000 porcji krwi pępowinowej i wykonano ponad 25,000 zabiegów jej przeszczepienia.

W ostatnich latach medycyna poczyniła znaczne postępy w zakresie badań nad możliwościami wykorzystania komórek macierzystych. Obecnie komórki macierzyste mają zastosowanie nie tylko w przeszczepach autologicznych i allogenicznych, ale także w bardzo obiecującej dziedzinie, jaką jest medycyna regeneracyjna.