Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają znacznie większe zdolności regeneracyjne niż komórki pochodzące ze szpiku.

Medycyna regeneracyjna

Medycyna regeneracyjna to interdyscyplinarna dziedzina, zajmująca się naprawą, zastępowaniem i regeneracją komórek, tkanek i narządów w celu przywrócenia ich należytego funkcjonowania w przypadku wrodzonych wad, chorób, urazów i naturalnych procesów starzenia. W medycynie regeneracyjnej wykorzystuje się obecnie, między innymi komórki macierzyste z krwi pępowinowej.

Badania nad zastosowaniem komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej wskazują na ich ogromny potencjał ze wzgledu na zdolność komórek do przekształcenia się w komórki uszkodzonych tkanek. Drugą właściwością komórek macierzystych wykorzystywaną w medycynie regeneracyjnej jest wytwarzanie przez nich różnego rodzaju substancji czynnych - m.in.czynników wzrostu, które to substancje stymulują odnowę uszkodzonych tkanek.

Zastosowania kliniczne komórek macierzystych dotyczą m.in. leczenia uszkodzonej tkanki nerwowej,mięśnia sercowego, rogówki, trzustki. Przykłady terapii to:

  • Komórkowa terapia regeneracyjna rogówki. Rogówka stanowi wypukłą przeźroczystą przednią część gałki ocznej i jeżeli traci ona swoją przeźroczystość, prowadzi to do upośledzenia zdolności widzenia. Komórki macierzyste rezydują naturalnie w rąbku rogówki oraz w samej rogówce, dzięki czemu mogą w normalnych warunkach skutecznie i na bieżąco regenerować. Obecnie prowadzone dalsze badania, które być może pozwolą na opracowanie skutecznej metody stymulowania regeneracji rogówki, która utraciła przezroczystość u ludzi.  
  • Wykorzystanie komórek macierzystych w cukrzycy insulinozależnej. W przebiegu tej choroby w wyniku autoagresji dochodzi do niszczenia komórek beta trzustki, które u zdrowego człowieka odpowiadają za właściwy poziom insuliny. Nadzieję na zastąpienie niesprawnych komórek nowymi dają właśnie komórki macierzyste. W tym wypadku to komórki multipotencjalne, które mogą się przekształcić w pożądany rodzaj komórek.
  • Komórkowa terapia regeneracyjna mięśnia sercowego związana z możliwościami wykorzystania komórek macierzystych do odbudowy serca uszkodzonego na skutek głównie procesów miażdżycowych. Komórki macierzyste mają możliwość przekształcania się w komórki mięśniowe, stąd naukowcy z czołowych światowych ośrodków zaangażowani w badania w tej dziedzinie.
  • Wykorzystanie komórek macierzystych w terapii przywracającej wzrok pacjentom ze zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD). Brytyjscy naukowcy uzyskali już pierwsze pomyślne wyniki w badaniach z udziałem szczurów; w ciąg kilku lat planowany jest pierwszy zabieg na oku ludzkim.
  • Regeneracja ścięgien z użyciem multipotencjalnych komórek macierzystych.
  • Regeneracja rdzenia kręgowego. Jako że komórki macierzyste mają zdolność przekształcania się w komórki nerwowe, można spodziewać się, że komórki macierzyste pozwolą na opracowanie skutecznej terapii urazów rdzenia. Dotychczas badacze osiągnęli dobre wyniki takiej terapii na modelach zwierzęcych.

Powyżej wymieniono jedynie kilka z wielu możliwych zastosowań komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej. Tę gałąź medycyny określa się medycyną XXI wieku i należy spodziewać się jej dynamicznego rozwoju w ciągu najbliższych lat. Być może jeszcze w tym wieku spełnią się choć częściowo wizje znane nam z filmów science fiction, w których możliwe są takie rzeczy, jak odbudowa utraconej kończyny lub wyhodowanie nowego zdrowego serca do autoprzeszczepu.