Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają znacznie większe zdolności regeneracyjne niż komórki pochodzące ze szpiku.

Jak wybrać bank krwi pępowinowej?

 

Zwróć uwagę (na to co podpisujesz)

 

Poniżej przedstawiamy kampanię edukacyjną  skierowaną do rodziców chcących zabezpieczyć krew pępowinową swojego dziecka w banku komórek macierzystych.

Opracowaliśmy 4 proste zasady, które pomogą Państwu zweryfikować czy bank/firma z której usług chcą Państwo skorzystać zasługuje na zaufanie.

 1.  Dokładnie przeczytaj umowę.
  Umowa powinna być jawna i łatwo dostępna na stronie internetowej banku bądź przesłana wcześniej przez konsultanta. Sprawdź bank od strony formalnej, jego nazwę, kapitał, osoby uprawnione do podpisania umowy. Jeżeli cos budzi Twoje wątpliwości- żądaj wyjaśnień.

   
 2. Sprawdź wiarygodność banku.
  W Polsce działa kilka podmiotów oferujących pobieranie krwi pępowinowej. Mają różny poziom doświadczenia, skali działania, specjalizacji i akredytacji. Niektóre z nich tylko pośrednikami w sprzedaży usług, bez własnego laboratorium, fachowego personelu i zaplecza. Do chwili obecnej tylko jeden bank może pochwalić się udokumentowanymi przeszczepieniami. Zestawienie banków jest dostępne jest poniżej. Nie ufaj reklamie – proś bank lub jego konsultanta o dokumenty i dowody.

   
 3. Policz całkowity koszt i terminy płatności za usługę.
  Pobranie i przebadanie krwi pępowinowej to koszt około 1500- 2500 – jest płacony częściowo przed a częściowo tuz po porodzie, koszt przechowywania rocznie to około 400-500 – w części banków płacony jest tuz po porodzie (z góry) – w innych dopiero po roku (z dołu). Sprawdź zapisy w umowie i pełen koszt, żeby nie być niemile zaskoczonym po otrzymaniu faktury.

   
 4. Nie podpisuj, jeśli nie rozumiesz.
  Nie należy korzystać z usług, których finansowanie jest niejasne. Jeśli oferujący usługi nie chce lub nie potrafi wyjaśnić ich zasad (lub udziela sprzecznych informacji), lepiej zrezygnować z takiej propozycji.


Jak wybrać bank rodzinny

 

Zestawienie oferty rodzinnych banków krwi pępowinowej w Polsce

 

Bank Komórek Macierzystych  Siedziba Zasięg działania Akredytacja MZ** Akredytacja AABB* Certyfikat ISO  Liczba pacjentów dla których przygotowano komórki Argumenty przemawiające za bankiem  Opłaty przy pobraniu Opłaty za przechowywanie (1 rok
 
                   
Diagnostyka Bank Komórek Macierzystych  Kraków  cały kraj  Tak Nie  Tak  0 Preparatyka krwi pępowinowej szwajcarskim systemem SEPAX  2030  540
Novum Bank Komórek Macierzystych  Warszawa  cały kraj  Tak  Nie  Nie  0 Klinika InVitro, własne laboratorium  2 200 492 - 850
Polski Bank Komórek Macierzystych  Warszawa  cały kraj  Tak  Tak  Tak 3 000+ Największy bank, największe doświadczenie, własne laboratorium, indywidualna preparatyka i przeszczepienia  2 470  550 - 780
Progenis Bank Komórek Macierzystych  Kraków  cały kraj  Tak  Nie  Nie  2 Niska cena, współpraca z LuxMed  2 270  500
                   

 

Na co należy zwrócić  uwagę przy wyborze rodzinnego banku krwi pępowinowej:

 1. LABORATORIUM: Bank rodzinny powinien posiadać własne, w pełni wyposażone laboratorium preparatyki i kriostaty do przechowywania preparatów komórek macierzystych. Należy zwrócić uwagę, czy firma nie jest jedynie pośrednikiem sprzedającym usługę świadczoną przez szpitale publiczne.
   
 2. PERSONEL: Personel banku powinni stanowić profesjonaliścidoświadczeniem. Ważna jest mozliwość konsultacji z nimi. Niektóre banki zatrudniają lekarzy mających doświadczenie w leczeniu komórkami macierzystymi - to cenna informacja, szczególnie jeśli w rodzinie występuje choroba.  Istotne jest także, czy bank posiada zespół specjalnie wykwalifikowanych konsultantów medycznych, którzy mogą osobiście spotkać się rodzicami.
   
 3. DOŚWIADCZENIE: Warto wybrać bank mogący pochwalić się sukcesami w zakresie  przeszczepień krwi, która była przez niego pobrana i przechowywana.
   
 4. CERTYFIKATY I AKREDYTACJE: Obowiązkowe dla banków pozwolenie Ministestwa Zdrowia posiadają wszystkie banki. Poza tym niezbędnym do prowadzenia tej działaności pozwoleniem część z nich posiada także dodatkowe certyfikaty czy akredytacje potwierdzające jego jakość. Jednym z najbardziej prestiżowych akredytacji w tej branży akredytacje: AABB (American Association of Blood Banks) oraz Netcord. Warto zapamiętać te nazwy!
   
 5. UMOWA: Powinna byc dostępna na stronie internetowej lub przekazana przez konsultanta . Można w niej sprawdzić informacje na temat sytuacji finansowej firmy - np. forma prawna (spółka z o.o., spółka akcyjna) czy wysokość kapitałów.
   
 6. BADANIA: W umowie z bankiem rodzinnym powinniśmy znaleźć informacje o tym, jakie badania zostaną przeprowadzone na pobranej próbce. Powinny być one jak najbardziej kompleksowe i obejmować:
 • oznaczenie liczby komórek CD34+ pozwalające potwierdzić jakość pobranego materiału biologicznego;
 • oznaczenie grupy krwi pępowinowej (tzw. układu AB0 i Rh)
 • oznaczenie żywotności komórek przy pomocy cytometru przepływowego
 • badanie na obecność antygenu wirusa zapalenia wątroby typu B (HBsAg)
 • badanie na obecność przeciwciał Anty-HBc wirusa zapalenia wątroby typu B
 • badanie na obecność przeciwciał anty-HCV wirusa zapalenia wątroby typu C
 • badanie posiewowe na obecność bakterii tlenowych, beztlenowych i grzybów
 • oznaczenie liczby WBC przed i po preparatyce
 • badanie na obecność przeciwciał anty HIV 1,2
 • test kiłowy
 • badanie na obecność przeciwciał wirusa cytomegalii (Anty-CMV IgM)
   
Cena jest również istotna. Standardowo opłaty dzielą się na:
 • Opłatę za zestaw, pobranie - płatną jednorazowo w trakcie ciąży - około 600
 • Opłatę za transport,preparatykę, badania, zamrożenie  - płatna jednorazowo po porodzie - pomiędzy 1000-1800
 • Opłatę za przechowywanie -płatną raz na rok (albo z góry po porodzie ,albo z dołu po roku przechowywania) -około 400-500

 

* American Association of Blood Banks

** Ministerstwo Zdrowia

źródła: oficjalne strony internetowe banków: www.pbkm.pl  www.bank.diag.pl www.progenis.pl www.bankkomorek.pl www.novumbank.pl
 

Aktualizacja : marzec 2020