Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają znacznie większe zdolności regeneracyjne niż komórki pochodzące ze szpiku.

Banki rodzinne

Rodzinne banki krwi pępowinowej oferują pobranie i przechowywanie krwi swoim klientom po zawarciu z nimi odpowiedniej umowy oraz w zamian za określone wynagrodzenie. Koszt przechowywania zależy od banku; zwykle obowiązuje jednorazowa opłata związana z zamrażaniem komórek, a następnie roczna opłata abonamentowa za ich przechowywanie.

Zabieg pobrania krwi pępowinowej przebiega zasadniczo tak samo, jak w przypadku banku publicznego. Bank rodzinny odpowiednio wcześniej (przed porodem) dostarcza rodzicom specjalny zestaw pobraniowy, a zabiegu dokonuje specjalnie przeszkolona osoba. Zgromadzone komórki w odpowiednich warunkach transportowane do banku rodzinnego, w którym badane, zamrażane i przechowywane.

To, co odróżnia bank rodzinny od publicznego to fakt, że pobrane podczas porodu komórki są przechowywane na potrzeby dziecka (dawcy), lub jego rodzeństwa. Inaczej mówiąc, to rodzice lub ich dziecko są prawnymi właścicielami pobranej krwi. Rodzice, którzy decydują się na usługi banku rodzinnego są jego klientami i w każdej chwili, jeśli tylko zajdzie taka konieczność, mogą zażądać przekazania im przechowywanych próbek na potrzeby przeszczepu dla dziecka lub jego rodzeństwa. Przechowywana w banku rodzinnym krew jest więc swoistą polisą – gdy zajdzie konieczność transplantacji nie będzie problemu z pozyskaniem w krótkim czasie odpowiedniej, zgodnej genetycznie krwi.

W Polsce działa kilka firm, które oferują usługę rodzinnego bankowania w Polsce :

Diagnostyka Bank Krwi Pępowinowej Sp. z o.o. Sp. kom.
 

Novum Bank Komórek Macierzystych Sp. z o.o.
 

Polski Bank Komórek Macierzystych S.A.
 

Bank Komórek Macierzystych Progenis  Sp. z o.o.
 

Zachodni Bank Komórek Macierzystych "Zdrowie dziecka" Sp. z o.o.