Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają znacznie większe zdolności regeneracyjne niż komórki pochodzące ze szpiku.

Ambasadorki Stowarzyszenia EuroCord

są pełnymi pasji Położnymi z wieloletnim doświadczeniem, które wierzą w ideę zabezpieczania krwi pępowinowej i postanowiły podzielić się swoją wiedzą z innych Położnymi.

Prowadzą wykłady na temat krwi pępowinowej podczas różnych warsztatów dedykowanych dla położnych np. „Akademii Położnej” lub na warsztatach „Opieka nad matką i dzieckiem w praktyce pielęgniarki i położnej”.

 

Poznajcie wspaniałe Ambasadorki Stowarzyszenia EuroCord:

Pani Teresa Markowska

 Mój zawód to wybór serca. Od zawsze wydawał mi się ciekawy, niesamowity, pełen adrenaliny i zaskakujących sytuacji, co sprawiło, że postanowiłam przekonać się, czy tak jest na prawdę. Praca z kobietami na każdym etapie jej życia, a w szczególności w okresie ciąży i tuż po porodzie okazała się najbardziej satysfakcjonującą częścią mego zawodu. Cieszę się, że mam możliwość od ponad 30 lat uczestniczyć w cudzie narodzin, poprzez przygotowanie kobiet ciężarnych i ich partnerów do pięknego i ważnego momentu ich życia

Mój zawód to wybór serca. Od zawsze wydawał mi się ciekawy, niesamowity, pełen adrenaliny i zaskakujących sytuacji, co sprawiło, że postanowiłam przekonać się, czy tak jest na prawdę. Praca z kobietami na każdym etapie jej życia, a w szczególności w okresie ciąży i tuż po porodzie okazała się najbardziej satysfakcjonującą częścią mego zawodu. Cieszę się, że mam możliwość od ponad 30 lat uczestniczyć w cudzie narodzin, poprzez przygotowanie kobiet ciężarnych i ich partnerów do pięknego i ważnego momentu ich życia.

Pani Agata Pawlak-Matujzo

Jestem położną od 32 lat a z ciężarnymi i noworodkami pracuję od lat 18. Jestem ambasadorką ponieważ uważam, że komórki macierzyste to przyszłość leczenia i zależy mi aby przyszli rodzice wiedzieli o takiej możliwości a informacje czerpali z wiarygodnych źródeł. Jestem dumna, że mogę pracować w Stowarzyszeniu, które otwiera nowe możliwości ratowania zdrowia i życia.

Pani Maria Korczyńska

Od 20 lat sprawuję opiekę nad pacjentką ciężarną. Obecnie pracuję w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi, gdzie asystuję przy operacjach prenatalnych.Od 5 lat prowadzę szkolenia dla położnych z środowiska, z energią i pozytywnym nastawieniem szerzę wiedzę wśród koleżanek i kolegów.  Od dwóch lat jestem wolontariuszem stowarzyszenia na rzecz deponowania krwi pępowinowej Eurocord bo wiem, że komórki macierzyste to przyszłość medycyny regeneracyjnej.

Pani Katarzyna Kurek

Nazywam się Katarzyna Kurek, jestem położną. Położną, która lubi to, co robi i cieszy się każdym spotkaniem z przyszłymi rodzicami. Ukończyłam studia magisterskie na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, aktualnie jestem w trakcie specjalizacji ginekologiczno - położniczej. Moja praca to hobby, wolny czas poświęcam dla nowoczesnego położnictwa, które uczy jak odpowiednio przygotować kobietę w ciąży do świadomego porodu. Rozwój medycyny to nasza przyszłość, przyszłość której nieznamy, dlatego tak ważna jest edukacja przyszłych rodziców o możliwość zbankowania krwi pępowinowej, podczas najważniejszej chwili w ich życiu - narodziny ich dziecka. Cieszę się, że mogę aktywnie uczestniczyć w tej magicznej i ważnej chwili w życiu każdych przyszłych rodziców.

 

Pani Magdalena Kowalczyk-Perdek

Pracę jako położona zaczęłam tuż po otrzymaniu dyplomu, czyli dokładnie od 2003 roku. W międzyczasie miałam jednak kilkuletnią przerwę – urodziłam dzieci i opiekowałam się nimi do czasu, aż się trochę podrosły. Od 2011 roku znowu czynnie pracuję w zawodzie. Wspieram rodziców przed porodem w szkole rodzenia i na różnych warsztatach dla kobie w ciąży, jak i po porodzie gdy przychodzę na patronaże do domu. Dla mnie najważniejsze jest przekazanie aktualnej wiedzy dotyczącej kobiety w ciąży i pielęgnacji noworodka. Informuję ich o pielęgnacji noworodka, o tym czego mogą się spodziewać w szpitalu i w życiu codziennym. Informuję ich też o bankowaniu krwi pępowinowej podczas porodu, Ja zbanowałam krem moim córkom, więc dlaczego miałabym nie informować innych że mają taką możliwość? Skoro ja mogłam, może każdy rodzic, to nic trudnego, trzeba tylko młodych rodziców poinformować, a ja to właśnie robię.

Pani Agnieszka Brześcińska

Jestem położną od 1997r. Pracuję w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 przy ul.Staszica 16 w Lublinie, na Trakcie Porodowym oraz w Oddziale Położniczym. Moje doświadczenie to mój atut. Dodatkowo szukam, uczę się, rozwijam, bo chcę jak najlepiej zajmować się kobietą przed, w trakcie i po porodzie. Moja praca to moja pasja. Dzięki temu, że lubię to co robię, jestem bardzo zaangażowana w każdą indywidualną sytuację kobiety – mojej pacjentki. Moja Mama pokazała mi jak ważny jest szacunek dla drugiego człowieka. Wykorzystuję tę życiową lekcję zarówno w pracy, jak i w domu. Jestem mamą dwóch młodych kobiet – Wiktorii i Dorotki. We wszystkich moich życiowych sprawach, rozterkach i wyborach wspiera mnie Mariusz, mój mąż i przyjaciel. Zostałam ambasadorką EUROCORD, ponieważ widzę szansę dla kolejnych pokoleń w możliwościach wykorzystania komórek macierzystych i mezenchymalnych w leczeniu chorób oraz medycynie regeneracyjnej. Stoję na stanowisku, że każdy ma prawo do informacji i każdy ma prawo do podejmowania swoich świadomych decyzji.

Pani Natasza Dajewska

Jestem absolwentką Collegium Medicum im. Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członkiem zarządu Porozumienia Zawodów Medycznych, v-ce przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Położnych Oddz. W Poznaniu, ekspertem w periodyku „Dobra Mama”, specjalistą pielęgniarstwa położniczego i edukatorem laktacyjnym, a przede wszystkim jestem położną rodzinną.

Pracowałam w Ginekologicznym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przy ulicy Polnej 33, w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej Nad Matkąi Dzieckiem w Poznaniu przy ulicy Jarochowskiego 18 oraz odbywałam staż w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Pomimo bogatego doświadczenia szpitalnego moją pasją jest jednak położnictwo rodzinne. Służę pomocą i radą zarówno merytorycznie jak i życiowo zarówno kobiecie w ciąży, młodej mamie, jak i jej najbliższym. Umiem szybko rozpoznać pojawiające się przyczyny trudności w opiece nad noworodkiem i intuicyjnie wdrażam najnowsze metody eliminujące problem. Jestem gorącą propagatorką życia zgodnego z naturą i orędowniczką naturalnych metod poprawy jakości egzystencji, które są rozsądnie poparte nowinkami technologicznymi i badaniami naukowymi. Prywatnie jestem mamą dwóch synów, z których tylko jeden, Grzegorz, dojrzewa na jej oczach. Starszy syn, Jakub, po prawie 16 latach, przegrał walkę z nieuleczalną chorobą -mukowiscydozą dnia 10.04.2010. Dziśjest obecny w wielu pięknych wspomnieniach...

Przez kilka lat byłam sekretarzem Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Dzięki tej inicjatywie w badaniach przesiewowych noworodków możemy wykrywać -  obok fenyloketonurii i hypotyreozy - także mukowiscydozę.

Pani Róża Zawiołkowska


Krew pępowinowa

Krew pępowinowa jest z sukcesami wykorzystywana do transplantacji już od 1988 roku, kiedy w paryskiej klinice prof. E Gluckman przeszczepiła komórki macierzyste z krwi pępowinowej siostry chłopcu choremu na wrodzoną niedokrwistość Fanconiego.

Pierwszy udany polski przeszczep krwi pępowinowej miał miejsce w 1994 roku. Do końca 2011 roku pobrano i zmagazynowano na świecie co najmniej 1,000,000 porcji krwi pępowinowej i wykonano ponad 25,000 zabiegów jej przeszczepienia.

W ostatnich latach medycyna poczyniła znaczne postępy w zakresie badań nad możliwościami wykorzystania komórek macierzystych. Obecnie komórki macierzyste mają zastosowanie nie tylko w przeszczepach autologicznych i allogenicznych, ale także w bardzo obiecującej dziedzinie, jaką jest medycyna regeneracyjna.