Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają znacznie większe zdolności regeneracyjne niż komórki pochodzące ze szpiku.

Wykorzystanie komórek macierzystych autologicznej krwi pępowinowej w spektrum autyzmu (ASD)

2017-09-25powrót

Autyzm to schorzenie obejmujące szereg objawów zaburzeń rozwoju, charakteryzujących się opóźnieniem lub nieprawidłowościami w zakresie rozwoju relacji społecznych, zachowania, komunikacji oraz funkcji poznawczych. Częstość występowania tego schorzenia w USA jest obecnie oceniana na 1 na 68 dzieci, a prowadzone w ciągu ostatnich lat badania sugerują, że częstość zachorowań na autyzm w dalszym ciągu wzrasta. Przyjmuje się, że za jego wystąpienie odpowiadają czynniki genetyczne, rozwojowe, infekcyjne, a także związane z ciążą i porodem. Leczenie również nie jest jednolite- wszystko zależy od spektrum autyzmu, który nie jest choroba jednolitą. Życie całej rodziny jest podporządkowane dziecku autystycznemu- autystyk nie lubi zmian, ma upośledzone umiejętności społeczne- potrzebuje czasu aby komuś zaufać.
Postępowanie terapeutyczne w autyzmie obejmuje terapię behawioralną, zajęciową, logopedyczną oraz specjalistyczne wsparcie edukacyjne i zawodowe. Farmakoterapia dotyczy zaburzeń współistniejących, takich jak: padaczka czy zaburzenia zachowania. Pomimo prowadzonych na szeroką skalę badań, dotychczas nie udało się ustalić etiopatogenezy autyzmu. Dotychczasowe wyniki badań wskazują na podłoże genetyczne oraz wpływ czynników środowiskowych na rozwój autyzmu.
 
Naprzeciw problemom rodzin dzieci autystycznych wychodzą własne komórki macierzyste krwi pępowinowej. W 2017 r. zakończyło się z sukcesem badanie kliniczne prowadzone przez prof. Joanne Kutzberg z Uniwersytetu w Duke (USA). Rezultaty są imponujące - ponad 2/3 dzieci biorących udział w badaniu odczuło znaczącą poprawę stanu zdrowia. W trakcie jest drugie badanie kliniczne, którego zadaniem jest ustalenie długoterminowej terapii dla dzieci z autyzmem. Sceptycy podnoszą tezę, że potrzeba jeszcze kilku lat aby w pełni podsumować efekt terapii własną krwią pępowinową u Grace i reszty dzieci.
 
Grace ma 7 lat. Mieszka z rodzicami na Florydzie. Autyzm zdiagnozowano u niej gdy skończyła 2. Trudno powiedzieć, że ta śliczna jasnowłosa dziewczynka kiedyś kopała, gryzła i krzyczała na swoją starszą siostrę- Ryleigh oraz Rodziców. Z filmów z rodzinnego archiwum wyłania się obraz zagubionego, przerażonego własnymi urodzinami dziecka. Nawet pobyt w Disneylandzie był dla niej traumatycznym przeżyciem. Była przerażona. Podobnie jak inne dzieci, gdy zobaczyły jak Grace reaguje na Myszkę Mickey. Wspólnie z mężem chcieliśmy kupić sobie koszulki z napisem „Moje dziecko ma autyzm” żeby uniknąć tych karcących spojrzeń- wspomina mama Grace.  Teraz- po terapii komórkami macierzystymi sama Grace przyznaje, że nie pamięta napadów szału, lęku i płaczu, których doświadczała. Opisywana jest przez wszystkich jako urocze i miłe dziecko. Rodzice Grace zgodnie przyznają: Komórki krwi pępowinowej podane Grace spowodowały, ze autyzm zabiera 10% naszego dnia. Nie 75%. Na skali od 1 do 10,  rodzice oceniają jej poprawę  na 8 lub 9. Nigdy nie sądzili, że Grace zacznie chodzić do „normalnej szkoły”. Przed terapią uczęszczała do szkół integracyjnych, ale żadna nie była odpowiednia.
 
W Polsce dotychczas prowadzona jest terapia mezenchymalnymi komórkami macierzystymi pozyskanymi ze sznura pępowinowego. Największe doświadczenie ma Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Lublinie. Co więcej pierwsze autologiczne podanie komórek macierzystych krwi pępowinowej przygotowanych przez Centralne Laboratorium Polskiego Banku Komórek Macierzystych również miało miejsce w lubelskim ośrodku.
 
Cała historia Grace i jej rodziny dostępna jest tutaj 

Krew pępowinowa

Krew pępowinowa jest z sukcesami wykorzystywana do transplantacji już od 1988 roku, kiedy w paryskiej klinice prof. E Gluckman przeszczepiła komórki macierzyste z krwi pępowinowej siostry chłopcu choremu na wrodzoną niedokrwistość Fanconiego.

Pierwszy udany polski przeszczep krwi pępowinowej miał miejsce w 1994 roku. Do końca 2011 roku pobrano i zmagazynowano na świecie co najmniej 1,000,000 porcji krwi pępowinowej i wykonano ponad 25,000 zabiegów jej przeszczepienia.

W ostatnich latach medycyna poczyniła znaczne postępy w zakresie badań nad możliwościami wykorzystania komórek macierzystych. Obecnie komórki macierzyste mają zastosowanie nie tylko w przeszczepach autologicznych i allogenicznych, ale także w bardzo obiecującej dziedzinie, jaką jest medycyna regeneracyjna.