Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają znacznie większe zdolności regeneracyjne niż komórki pochodzące ze szpiku.

Światowy Dzień Krwi Pępowinowej 2019

2019-11-15powrót

Światowy Dzień Krwi Pępowinowej #WBCD19

 
Kluczem do dobrych decyzji jest wiedza. Niektóre decyzje można podjąć tylko raz w życiu, więc jest szczególnie ważne by podejmować je świadomie. Jedną w takich decyzji jest bankowanie krwi pępowinowej, jeśli nie zostanie zabezpieczona przy porodzie zostanie zutylizowana, a jej właściwości utracone bezpowrotnie.
 
Dnia 15.11.2019 PBKM i wiele placówek medycznych w całej Polsce przyłącza się do obchodów Światowych Dni Krwi Pępowinowej. Jest to akcja, która służy przekazywaniu informacji o tym, co może dać dziecku zabezpieczenie krwi pępowinowej i dlaczego będąc w ciąży warto rozważyć skorzystanie z tej usługi.


Krew pępowinowa

Krew pępowinowa jest z sukcesami wykorzystywana do transplantacji już od 1988 roku, kiedy w paryskiej klinice prof. E Gluckman przeszczepiła komórki macierzyste z krwi pępowinowej siostry chłopcu choremu na wrodzoną niedokrwistość Fanconiego.

Pierwszy udany polski przeszczep krwi pępowinowej miał miejsce w 1994 roku. Do końca 2011 roku pobrano i zmagazynowano na świecie co najmniej 1,000,000 porcji krwi pępowinowej i wykonano ponad 25,000 zabiegów jej przeszczepienia.

W ostatnich latach medycyna poczyniła znaczne postępy w zakresie badań nad możliwościami wykorzystania komórek macierzystych. Obecnie komórki macierzyste mają zastosowanie nie tylko w przeszczepach autologicznych i allogenicznych, ale także w bardzo obiecującej dziedzinie, jaką jest medycyna regeneracyjna.