Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają znacznie większe zdolności regeneracyjne niż komórki pochodzące ze szpiku.

Namnażanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej

2013-12-10powrót

Krew pepowinowa stanowi doskonałe źródło komórek macierzystych. Ma ono jednak jedna wadę, komórek jest tylko tyle ile uda sie pobrac podczas narodzin. Ilość komórek macierzystych jest ważna w przypadku przeszczepienia. Stąd naukowcy poszukują technologii namnażania, które pozwoliłyby zwiększyc ilość komórek macierzystych. Podczas trwającego dorocznego spotkania American Society of Haematology ogłoszono przełom w tej dziedzinie. Zastosowano procedurę, która umożliwiła 14to krotne zwielokrotnienie liczby komórek, które po podaniu pacjentom pozwoliły na zwiększenie skuteczności przeszczepienia z 75% do 84%.


Krew pępowinowa

Krew pępowinowa jest z sukcesami wykorzystywana do transplantacji już od 1988 roku, kiedy w paryskiej klinice prof. E Gluckman przeszczepiła komórki macierzyste z krwi pępowinowej siostry chłopcu choremu na wrodzoną niedokrwistość Fanconiego.

Pierwszy udany polski przeszczep krwi pępowinowej miał miejsce w 1994 roku. Do końca 2011 roku pobrano i zmagazynowano na świecie co najmniej 1,000,000 porcji krwi pępowinowej i wykonano ponad 25,000 zabiegów jej przeszczepienia.

W ostatnich latach medycyna poczyniła znaczne postępy w zakresie badań nad możliwościami wykorzystania komórek macierzystych. Obecnie komórki macierzyste mają zastosowanie nie tylko w przeszczepach autologicznych i allogenicznych, ale także w bardzo obiecującej dziedzinie, jaką jest medycyna regeneracyjna.