Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają znacznie większe zdolności regeneracyjne niż komórki pochodzące ze szpiku.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy

2017-05-05powrót

Drodzy przyszli Rodzice,

Doskonale wiemy, że nie jest łatwo wybrać najlepszy bank krwi pępowinowej. Oferty różnią się między sobą nie ze względu na koszty, ale także możliwości pozyskania materiału biologicznego.  Poniżej przedstawiamy Wam listę pytań- zaganień, które dobrze wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zabezpieczeniu materiału biologicznego.  Pamiętaj, że o wiele rzeczy możesz zapytać  konsultanta medycznego.

1. Zastanów się jakie choroby występowały w Twojej rodzinie. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej i łożyskowej (są to tzw komórki krwiotwórcze),  są standardowo wykorzystywane w leczeniu chorób onkologicznych, immunologicznych i hematologicznych. Jest to zatem podstawowy rodzaj zabezpieczenia na przyszłość. Natomiast do terapii chorób neurologicznych, okulistycznych, ortopedycznych stosuje się w ramach medycznych eksperymentów leczniczych komórki macierzyste pozysakne ze sznura pępowiny ( tzw. komórki mezynchemalne).

2. Nie zrażaj się cenną. Usługa bankowania krwi pępowinowej faktycznie nie należy do najtańszych, ale pamiętaj że to za co płacisz, to możlwiość podjęcia leczenia komórkami macierzystymi w przypadku  zachorowania na ciężką chorobę. Cena obejmuje szereg badań i procedur które mają zagwarantować to, że w razie potrzeby zabezpieczony materiał będzie jak najlepszej jakości.

3. Sprawdź łączne koszty bankowania materiału biologicznego. Zapytaj konsultanta o aktualną ofertę promocyjną. Więszość banków co jakiś czas oferuje atrakcyjne rabaty, a dodatkowo niektóre z nich umożliwiają rozłożenie opłat na nieoprocentowane raty.

4. Jeżeli dysponujesz większą kwotą pieniędzy zastanów się, czy nie opłacić z góry kilku bądź kilkanastu lat przechowywania. Dzięki temu możesz zaoszczędzić sporą sumę. Na opcję przedpłaty nie muszisz decydować się od razu przy podpisywaniu umowy.

5. Sprawdź na stronie internetowej bądź zapytaj konsultanta banku o doświadczenie jakie posiada firma, którą reprezentuje w zakresie wydawania komórek do przeszczepień.

6. Zapytaj konsultanta medycznego o to jakie konkretnie certyfikaty jakości posiada reprezentowany przez niego bank.

7. Jeżeli konsultant danego banku mówi coś, co jest znacząco różne od  z informacjami podawanymi przez inne banki warto poprosić o przesłanie tej informacji mailowo. Banki krwi pępowinowej, co do zasady, w zakresie merytoryki powinny być zgodne. Tematyka komórek macierzystych to trudny temat, zdarza się że podczas rozmowy mało precyzjna informacja wprowadza rodzica w błąd. Informacja mailowa pozwala na jasne i rzeczowe przedstawienie stanowiska i łatwe odwołanie sie do przekazywanych przez bank faktów.

8. Zapytaj ilu klientów bankuje krew pępowniową w danym banku. Liczba to świadczy o doświadczeniu danej marki na rynku. 


Krew pępowinowa

Krew pępowinowa jest z sukcesami wykorzystywana do transplantacji już od 1988 roku, kiedy w paryskiej klinice prof. E Gluckman przeszczepiła komórki macierzyste z krwi pępowinowej siostry chłopcu choremu na wrodzoną niedokrwistość Fanconiego.

Pierwszy udany polski przeszczep krwi pępowinowej miał miejsce w 1994 roku. Do końca 2011 roku pobrano i zmagazynowano na świecie co najmniej 1,000,000 porcji krwi pępowinowej i wykonano ponad 25,000 zabiegów jej przeszczepienia.

W ostatnich latach medycyna poczyniła znaczne postępy w zakresie badań nad możliwościami wykorzystania komórek macierzystych. Obecnie komórki macierzyste mają zastosowanie nie tylko w przeszczepach autologicznych i allogenicznych, ale także w bardzo obiecującej dziedzinie, jaką jest medycyna regeneracyjna.