Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają znacznie większe zdolności regeneracyjne niż komórki pochodzące ze szpiku.

Lista pacjentów leczonych komórkami macierzystymi w Polsce wciąż rośnie

2017-03-09powrót

Szanowni Państwo, z zapartym tchem obserwujemy jak szybko rośnie liczba pacjentów, którym podane zostały komórki macierzyste do poprawy jakości życia i zdrowia. Cieszy nas też fakt, że komórki macierzyste są przygotowywane przez  jeden z polskich banków krwi pępowinowej. Tak- to polska firme jest liderem w całej Europie, jeśli chodzi o przygotowywanie komórek macierzystych do przeszczepień. Za danymi, publikowanymi przez firmę do lutego 2017 było to ponad 700 Pacjentów! 

Stowrzyszenie EuroCord równocześnie utrzymuje swoje stanowisko, że nadal zbyt mało rodziców podejmuje świadomą decyzję odnośnie tego, czy chcą zabezpieczyć krew pępowinowową swojego dziecka. Na ogół, decyzja zapada nie po spokojnym przeanalizowaniu możliwości, a przez brak wiedzy na jej temat bądź w oparciu o nieaktualne bądź fałszywe informacje znalezione na forach internetowych.  Mamy nadzieję, że wraz z coraz szerszym wykorzystaniem komórek macierzytstych do leczenia pacjentów będzie rosło także zainteresowanie i wiedza osób oczekujących dziecka, że świadome podjęcie decyzji o tym, czy zabezpieczyć krew pępowinową jest tak samo ważne jak wybór szpitala w którym odbędzie się poród. 


Krew pępowinowa

Krew pępowinowa jest z sukcesami wykorzystywana do transplantacji już od 1988 roku, kiedy w paryskiej klinice prof. E Gluckman przeszczepiła komórki macierzyste z krwi pępowinowej siostry chłopcu choremu na wrodzoną niedokrwistość Fanconiego.

Pierwszy udany polski przeszczep krwi pępowinowej miał miejsce w 1994 roku. Do końca 2011 roku pobrano i zmagazynowano na świecie co najmniej 1,000,000 porcji krwi pępowinowej i wykonano ponad 25,000 zabiegów jej przeszczepienia.

W ostatnich latach medycyna poczyniła znaczne postępy w zakresie badań nad możliwościami wykorzystania komórek macierzystych. Obecnie komórki macierzyste mają zastosowanie nie tylko w przeszczepach autologicznych i allogenicznych, ale także w bardzo obiecującej dziedzinie, jaką jest medycyna regeneracyjna.