Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają znacznie większe zdolności regeneracyjne niż komórki pochodzące ze szpiku.

Komórki macierzyste wyleczą również osteoporozę?

2016-03-22powrót

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto donoszą, że komórki macierzyste wstrzykiwane myszom z osteoporozą związaną z wiekiem doprowadziły do przywrócenia prawidłowej struktury kości.

 

Badanie przeprowadzono na myszach poprzez wstrzyknięcie chorej na osteoporozę myszy dawki komórek mezenchymalnych pozyskanych od myszy zdrowej- uzyskując zaskakujący rezultat. Komórki mezenchymalne doprowadziły do rozwoju zdrowej struktury kości.

Komórki mezenchymalne mają unikalne właściwości- w stanie przekształcić się w komórkę chrzęstną, kostną czy nerwową. Można je pozyskać przy porodzie, poprzez pozyskanie sznura pępowinowego. Sznur pępowinowy wypełniony galaretą Whartona bogatą w komórki mezenchymalne, które z niego izolowane w laboratorium w specjalistycznych pomieszczeniach klasy clean room.

Osteoporoza to choroba dotykająca głównie dojrzałe kobiety, po 50 roku życia. Z wielu metod leczenia dostępnych na rynku naukowcy stwierdzili, że leczenie komórkami mezenchymalne powstrzyma progresję choroby.

 

Badania na myszach wykazały niezwykłą skuteczność tej metody leczenia. Badania kliniczne z udziałem ludzi mają się rozpocząć na przestrzeni 5 lat.

Więcej informacji dostępne jest tutaj http://www.upi.com/Health_News/2016/03/17/Osteoporosis-in-mice-reversed-with-stem-cell-therapy/1891458238321/


Krew pępowinowa

Krew pępowinowa jest z sukcesami wykorzystywana do transplantacji już od 1988 roku, kiedy w paryskiej klinice prof. E Gluckman przeszczepiła komórki macierzyste z krwi pępowinowej siostry chłopcu choremu na wrodzoną niedokrwistość Fanconiego.

Pierwszy udany polski przeszczep krwi pępowinowej miał miejsce w 1994 roku. Do końca 2011 roku pobrano i zmagazynowano na świecie co najmniej 1,000,000 porcji krwi pępowinowej i wykonano ponad 25,000 zabiegów jej przeszczepienia.

W ostatnich latach medycyna poczyniła znaczne postępy w zakresie badań nad możliwościami wykorzystania komórek macierzystych. Obecnie komórki macierzyste mają zastosowanie nie tylko w przeszczepach autologicznych i allogenicznych, ale także w bardzo obiecującej dziedzinie, jaką jest medycyna regeneracyjna.