Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają znacznie większe zdolności regeneracyjne niż komórki pochodzące ze szpiku.

Akcja Stowarzyszenia Eurocord- bo lepiej jest wiedzieć wiecej

2016-07-01powrót

Stowarzyszenie  EUROCORD i  portal http://krewpepowinowa.plwraz z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych, bankiem komórek macierzystych Longa Vita i DIAGNOSTYKA Bank Komórek Macierzystych zachęcają wszystkich Rodziców do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bankowania komórek macierzystych. To pozwoli na podjęcie w pełni świadomej decyzji

 

Jesteśmy stowarzyszeniem skupiającym ludzi, którym bliska jest idea większego wykorzystania krwi pępowinowej jako źródła komórek macierzystych.

„Nikt z nas nie zna przyszłości, ale to co wiemy, to to że już dziś można w pewnym stopniu zapewnić sobie dostęp do rozwiązań współczesnej medycynyWłaśnie temu służy zabezpieczenie komórek macierzystych podczas porodu. Zgodnie  z Rezolucją Parlamentu Europejskiego wszyscy Rodzice powinni być informowani o możliwości dawstwa komórek macierzystych podczas porodu. Niestety w Polsce, nie jest jeszcze ogólnym standardem, że lekarz ginekolog informuje ciężarną o takich możliwościach. Na co dzień spotykamy się z sytuacjami, że zwracają się do nas rozżaleni Rodzice, którzy nie  mieli świadomości, że jest taka możliwość. Celem stowarzyszenia Eurocord  jest edukacja wszystkich przyszłych rodziców czym komórki macierzystedlaczego warto je zabezpieczyć.  Na rynku działa kilka podmiotów oferujących pozyskanie krwi pępowinowej. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z ofertą każdego z nich i wybór partnera, który najlepiej spełnia nasze wymagania”  Mówi Aleksandra Leszczyńska, sekretarz Stowarzyszenia Eurocord


Krew pępowinowa

Krew pępowinowa jest z sukcesami wykorzystywana do transplantacji już od 1988 roku, kiedy w paryskiej klinice prof. E Gluckman przeszczepiła komórki macierzyste z krwi pępowinowej siostry chłopcu choremu na wrodzoną niedokrwistość Fanconiego.

Pierwszy udany polski przeszczep krwi pępowinowej miał miejsce w 1994 roku. Do końca 2011 roku pobrano i zmagazynowano na świecie co najmniej 1,000,000 porcji krwi pępowinowej i wykonano ponad 25,000 zabiegów jej przeszczepienia.

W ostatnich latach medycyna poczyniła znaczne postępy w zakresie badań nad możliwościami wykorzystania komórek macierzystych. Obecnie komórki macierzyste mają zastosowanie nie tylko w przeszczepach autologicznych i allogenicznych, ale także w bardzo obiecującej dziedzinie, jaką jest medycyna regeneracyjna.