Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają znacznie większe zdolności regeneracyjne niż komórki pochodzące ze szpiku.

5-letnie dziecko w Jordanii ma szansę wyzdrowieć dzięki krwi pępowinowej z Polski

2016-03-16powrót

Krew pępowinowa ratuje życie. Teraz komórki macierzyste z krwi pępowinowej przechowywane w  Polskim Banku Komórek Macierzystych (PBKM) mają szansę uratować życie 5-letniego Mohammeda z Jordanii, cierpiącego na białaczkę. To pierwsze w historii PBKM wydanie komórek macierzystych z zasobów tzw. banku publicznego.

 

Komórki macierzyste krwi pępowinowej zdeponowane w ciekłym azocie mogą uratować życie. standardem leczenia ponad 80. ciężkich chorób hematologicznychonkologicznych. Można je zabezpieczyć tylko raz w życiu - podczas porodu. Komórki macierzyste krwi pępowinowej mogą być zdeponowane w banku rodzinnym lub banku publicznym. Większość niestety jest wyrzucana. By zwiększyć zasoby komórek macierzystych krwi pępowinowej przeznaczonych dla celów publicznych Polski Bank Komórek Macierzystych w 2011 roku rozpoczął pozyskania krwi pępowinowej na cele publiczne, taka krew służy do przeszczepień dla osób niespokrewnionych z dzieckiem, podczas porodu którego została pobrana. Koszty takiego bankowania PBKM pokrywał z własnych środków. Od samego początku Partnerem projektu jest Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Kobiety (dawniej Klinika Ginekologii i Położnictwa Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie) . Rodzące tam kobiety mogą oddać krew na potrzeby przeszczepień pacjentów w Polsce i na całym świecie.

To bardzo ważne , aby kobiety ciężarne miały świadomość, że krew pępowinowa może być bardzo przydatna w niektórych sytuacjach. Warto pomyśleć i zdecydować, czy nie zabezpieczyć jej dla swojej rodziny. W naszym szpitalu dzięki współpracy z PBKMdodatkowo kobiety mogą oddać dla pożytku publicznegomówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś , Kierownik Kliniki.

 

W trakcie 5 lat trwania projektu zgromadzono ok. 3000 jednostek krwi pępowinowej. Jedna z tych porcji ma szansę wyleczyć 5 letniego Mohammeda z Jordanii, cierpiącego na białaczkęPobranie około 30% z nich sfinansowało również Ministerstwo Zdrowia w ramach programu POLGRAFT.

Chłopiec choruje na białaczkę, jest obecnie w trakcie drugiej remisji. Poszukiwania dawcy szpiku zakończyły się niepowodzeniem, chłopiec nie ma również rodzinnej krwi pępowinowej.

Wznowa tej białaczki jest standardowym wskazaniem do przeszczepienia komórek macierzystych. Dzisiaj lekarz nie powinien pytać czy we po wznowie białaczki przeszczepiać, tylko lekarz transplantolog powinien sobie zadać pytanie, co zrobić, żeby wyniki transplantacji przeprowadzonejodpowiednim momencie były jeszcze lepszemówi dr n. med. Dariusz Boruczkowski, specjalista chorób dzieci i transplantologii klinicznej.

 

Preparat komórek macierzystych krwi pępowinowej opuścił Centralne Laboratorium PBKM w Warszawie dedykowanym transportem medycznym.

Nasze Laboratorium uzyskało akredytację zarówno polskich, jak i międzynarodowych instytucji. Ponadto podczas całego procesu stosujemy międzynarodowe procedury AABB. Dlatego też preparaty u nas preparowane mogą być przeszczepiane na terenie całego świata – dodaje Jakub Baran, Prezes  Zarządu PBKM

 

 


Krew pępowinowa

Krew pępowinowa jest z sukcesami wykorzystywana do transplantacji już od 1988 roku, kiedy w paryskiej klinice prof. E Gluckman przeszczepiła komórki macierzyste z krwi pępowinowej siostry chłopcu choremu na wrodzoną niedokrwistość Fanconiego.

Pierwszy udany polski przeszczep krwi pępowinowej miał miejsce w 1994 roku. Do końca 2011 roku pobrano i zmagazynowano na świecie co najmniej 1,000,000 porcji krwi pępowinowej i wykonano ponad 25,000 zabiegów jej przeszczepienia.

W ostatnich latach medycyna poczyniła znaczne postępy w zakresie badań nad możliwościami wykorzystania komórek macierzystych. Obecnie komórki macierzyste mają zastosowanie nie tylko w przeszczepach autologicznych i allogenicznych, ale także w bardzo obiecującej dziedzinie, jaką jest medycyna regeneracyjna.